poziomy języka angielskiego według CEFR
Udostępnij

Poziomy biegłości językowej od A1 do C2 opisują stopniowy rozwój umiejętności językowych – od podstawowych, związanych z codzienną komunikacją (A1 i A2), przez coraz bardziej złożone interakcje i umiejętności w różnych kontekstach życiowych i zawodowych (B1 i B2), aż po pełną swobodę w rozumieniu, wyrażaniu się i analizie treści na poziomie zaawansowanym i biegłym (C1 i C2).

Każdy kolejny poziom wymaga coraz większej biegłości w słuchaniu, mówieniu, czytaniu i pisaniu, aż do osiągnięcia pełnej płynności i precyzji językowej. 

Oto co powinieneś/powinnaś umieć na poszczególnych poziomach zaawansowania językowego. 

Poziomy biegłości językowej wg Rady Europy

A1

Beginner / Elementary

Osoba posługująca się językiem na poziomie A1 rozumie i potrafi:

  • stosować podstawowe zwroty potoczne i wyrażenia dotyczące życia codziennego.
  • przedstawiać siebie i innych oraz formułować pytania z zakresu życia prywatnego, dotyczące np. miejsca, w którym mieszka, ludzi, których zna i rzeczy, które posiada.
  • prowadzić prostą rozmowę pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest gotowy do pomocy.

A2

Pre-intermediate

Osoba posługująca się językiem na poziomie A2:

  • rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z życiem codziennym (np. podstawowe informacje dotyczące osoby rozmówcy i jego rodziny, zakupów, otoczenia, pracy).
  • Potrafi porozumiewać się w prostych, rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie prostej, bezpośredniej wymiany informacji na tematy znane i typowe.
  • Potrafi w prosty sposób opisywać swoje pochodzenie, otoczenie, a także poruszać sprawy związane z najważniejszymi potrzebami życia codziennego.

B1

Intermediate

independent user

Osoba posługująca się językiem na  poziomie B1:

  • rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.
  • Potrafi radzić sobie z większością sytuacji komunikacyjnych, które mogą się zdarzyć podczas podróży w rejonie, gdzie mówi się danym językiem.
  • Potrafi tworzyć proste, spójne wypowiedzi na tematy, które są jej znane, lub które ją interesują.
  • Potrafi opisywać doświadczenia, wydarzenia, marzenia, nadzieje i aspiracje, krótko uzasadniając bądź wyjaśniając swoje opinie i plany.

B2

Upper – intermediate

Osoba posługująca się językiem na poziomie B2:

  • rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności.
  • Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem danego języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron.
  • Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.

C1

Advanced / Expert

Osoba posługująca się językiem na poziomie C1:

  • rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio.
  • Potrafi wypowiadać się płynnie, spontanicznie, bez większego trudu odnajdując właściwe sformułowania.
  • Skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych.
  • Potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane, szczegółowe wypowiedzi dotyczące złożonych problemów, sprawnie i właściwie posługując się regułami organizacji wypowiedzi, łącznikami i wskaźnikami zespolenia tekstu.

C2

Proficient / Mastery

Osoba posługująca się językiem na poziomie C2:

  • może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszy lub przeczyta.
  • Potrafi streszczać informacje z innych źródeł, pisanych lub mówionych w sposób spójny odtwarzając zawarte w nich tezy i wyjaśnienia.
  • Potrafi wyrażać swoje myśli bardzo płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, subtelnie różnicując odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach.

Jeżeli interesuje Cię, ile czasu będziesz się uczyć, aby osiągnąć wybrany poziom, przeczytaj:

„Ile godzin potrzebujesz, by osiągnąć wybrany poziom języka angielskiego”

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Mimo najlepszych chęci, pomyłki i nieporozumienia językowe mogą zdarzyć się każdemu z nas. Nie musisz jednak obawiać się bycia postrzeganym jako językowy klaun! Z odpowiednim podejściem i kilkoma prostymi wskazówkami możesz uniknąć najczęstszych wpadek i pewnie poruszać się po labiryncie korporacyjnych dialogów.
Niektóre dźwięki w języku angielskim są trudne do wymówienia. Naucz się jak prawidłowo wymawiać te trudne głoski i mów jak native speaker.
Jak opanować wymowę angielskich słów? jak nauczyć się czytać słowa, by nie martwić się czy Cię właściwie zrozumieją ? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci opanować prawidłową wymowę angielskich słów.