Jak najefektywniej uczyć się słownictwa?

jak uczyc się słownictwa by nie wypadło z głowy
Udostępnij

Słownictwo to zmora

Niektórzy mówią że nauka słownictwa to dla nich największa zmora w nauce języka.  Słówka, kolokacje, wyrażenia, czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki, zaimki…. Tego jest przecież paręset tysięcy w każdym języku. A wszystko ma swoje znaczenie i mnóstwo zależności: „look at” czy „look for”, „practice” czy „practise”, „interested in”, „rely on”; kiedy użyć „dispute” a kiedy „argue”. To ogrom nauki i ogrom czasu poświęconego na zapamiętanie wszystkiego, a właściwie wkuwanie na pamięć. Przynajmniej tak było do tej pory…

Liczne badania naszego mózgu pokazują, że można uczyć się efektywnie nie poświęcając na to tak wiele czasu i wysiłku. Najlepsza, sprawdzona metoda nauki każdego rodzaju „pamięciówek”, nie tylko słownictwa języka obcego, to systematyczne powtórki. Jeśli będziemy powtarzać materiał systematycznie, najpierw w krótkich odstępach czasu potem je wydłużając, to w sumie nauczymy się o wiele więcej wykorzystując na naukę o wiele mniej czasu.

Co zrobić, aby maksymalnie zwiększyć efektywność nauki i zaoszczędzić czas?

Aby zwiększyć efektywność nauki, powinieneś powracać do materiału w określonych odstępach czasu. Na początku powtarzaj je częściej, gdyż pierwsze informacje są zapisywane w pamięci krótkotrwałej. To oznacza, że po krótkim czasie informacje znikają z naszego mózgu, jeśli nie są przywoływane ponownie. Dlatego wróć do nich po godzinie, następnego dnia, za tydzień, potem za miesiąc, a następnie za pół roku i za rok, za każdym razem poświęcając 20 – 30 minut na powtórkę. W tym trybie na pewno ostatnie powtórki już będą tylko formalnością, bo cała wiedza już będzie się znajdować w tzw. pamięci długotrwałej. Warto też uczyć się tylko kilku (max 10) słówek na raz, bo nasz mózg lepiej zapamiętuje mniejsze porcje informacji.

Jak zwiększyć efektywność nauki słownictwa?

Niezmiennie zawsze pytacie: jak to zrobić, żeby faktycznie pamiętać o powtórkach w takich odstępach czasu, a do tego nauczyć się tego, co faktycznie jest potrzebne? Tutaj na pewno zadziała pewien system, który pomoże nam przyzwyczaić się do codziennego powrotu do słówek. Taki system zapamięta kiedy ostatnio uczyliśmy się danego zestawu słownictwa i w odpowiednim momencie przypomni słówka do powtórzenia. 

W ostatnim czasie powstało mnóstwo aplikacji stworzonych specjalnie do systematycznej nauki słownictwa. Na przykład Duolingo (pl.duolingo.com) i eTutor (etutor.pl) służy głownie do własnej niezależnej nauki słownictwa. Są to zazwyczaj z góry przygotowane zestawy słówek. Natomiast Fiszkoteka (fiszkoteka.pl) oraz Quizlet (quizlet.com), które osobiście polecam swoim studentom mają funkcję tworzenia własnych zestawów. Dzięki tej funkcji możemy sami tworzyć zestawy słownictwa z lekcji, dzięki czemu nauka staje się przyjemniejsza i łatwiejsza. Można z nich korzystać na komputerze, tablecie i w telefonie. Część aplikacji jest płatna, inne są bezpłatne.

Dlaczego polecam Quizlet

Aplikacja QUIZLET nie tylko pomaga w nauce nowych słówek ale także podpowiada, które słówka należy powtórzyć więcej razy. Uczy zarówno wymowy – możemy wysłuchać jak dane słowo jest mówione, – jak i pisowni danego słówka. Oprócz nauki na zasadzie fiszek, możemy też zagrać w grę typu memory, gdzie dopasowujemy 2 karty do siebie. To naprawdę wciąga.

Wypróbowałam tą aplikację już na sobie ucząc się włoskiego i działa fantastycznie. Jedynym wysiłkiem ze strony uczącego się jest codzienne zaglądanie do swoich zestawów.  Aplikacja Quizlet, z której korzystam najczęściej, dostępna jest bezpłatnie przez Internet na stronie www.quizlet.com oraz na komórkę i tablet w systemie Android i IoS

Ucz się pod nadzorem lektora

Dobrze by jednak było korzystać z aplikacji pod czujnym okiem lektora, który będzie mógł monitorować naukę słownictwa. Lektor bowiem trudniejsze słowa czy zwroty  wdroży i wyćwiczy na lekcji we właściwym kontekście, a słownictwo poznane na zajęciach wrzuci do zestawów słówek na aplikacji. W ten sposób również widzimy dokładnie czego uczymy się na zajęciach, czy faktycznie rozwijamy swoje zasoby słownikowe. A aplikacja sprawi, że słówka poznane na zajęciach nie pozostaną jedynie zapisane w zeszycie czy książce, a również zapiszą się w naszej pamięci długotrwałej.

Nie trać więc czasu! 

Ucz się w drodze, w autobusie, metrze, tramwaju, podczas lunchu, w wolnych chwilach. Poproś swojego lektora o wrzucanie nowego słownictwa do aplikacji, monitorowanie Twoich postępów i motywacja pojawi się samoczynnie, po kilku pierwszych minutach nauki.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Mimo najlepszych chęci, pomyłki i nieporozumienia językowe mogą zdarzyć się każdemu z nas. Nie musisz jednak obawiać się bycia postrzeganym jako językowy klaun! Z odpowiednim podejściem i kilkoma prostymi wskazówkami możesz uniknąć najczęstszych wpadek i pewnie poruszać się po labiryncie korporacyjnych dialogów.
Niektóre dźwięki w języku angielskim są trudne do wymówienia. Naucz się jak prawidłowo wymawiać te trudne głoski i mów jak native speaker.
Jak opanować wymowę angielskich słów? jak nauczyć się czytać słowa, by nie martwić się czy Cię właściwie zrozumieją ? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci opanować prawidłową wymowę angielskich słów.