Main menu

Jak najefektywniej uczyć się słownictwa?

Słownictwo to największa zmora dla wielu uczących się języka. Słówka, kolokacje, wyrażenia, czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki, zaimki…. Tego jest przecież parę milionów w każdym języku… a wszystko ma swoje znaczenie i mnóstwo zależności. „Look at” czy „look for”, „practice” czy „practise”, „interested in”, „rely on”; kiedy użyć „dispute”, a kiedy „argue”, itd. – to ogrom nauki i ogrom czasu poświęconego na zapamiętanie wszystkiego, a właściwie wkuwanie na pamięć. Przynajmniej tak było do tej pory…

Liczne badania naszego mózgu pokazują, że można uczyć się efektywnie, nie poświęcając na to tak wiele czasu i wysiłku. Najlepsza, sprawdzona metoda nauki każdego rodzaju „pamięciówek”, nie tylko słownictwa języka obcego, to systematyczne powtórki. Jeśli będziemy powtarzać materiał systematycznie, najpierw w krótkich odstępach czasu, potem je wydłużając, to w sumie nauczymy się o wiele więcej, wykorzystując na naukę o wiele mniej czasu. Zobacz krótką analizę przypadku:

Aby maksymalnie zwiększyć efektywność, a z drugiej strony zaoszczędzić czas, należy powracać do materiału w określonych odstępach czasu. Na początku należy powtarzać je częściej, gdyż pierwsze informacje są zapisywane w pamięci krótkotrwałej. To oznacza, że po krótkim czasie informacje znikają z naszego mózgu, jeśli nie są przywoływane ponownie. Dlatego, aby zapamiętać materiał na zawsze, trzeba wrócić do niego po godzinie, po 24 godzinach, za tydzień, potem za miesiąc, a następnie za pół roku i za rok. W tym trybie na pewno ostatnie powtórki już będą tylko formalnością, bo cała wiedza już będzie się znajdować w tzw. pamięci długotrwałej.

Jednak pozostaje pytanie: jak to zrobić, żeby faktycznie pamiętać o powtórkach w takich odstępach czasu, a do tego nauczyć się tego, co faktycznie jest potrzebne? Tutaj na pewno zadziała pewien system, który pomoże nam przyzwyczaić się do codziennego powrotu do słówek, zapamięta, kiedy ostatnio uczyliśmy się danego zestawu słownictwa i w odpowiednim momencie przypomni słówka do powtórzenia. Taki system został stworzony przez aplikację Fiszkoteka. Zapraszam do zapoznania się z krótkimi filmikami z dokładną instrukcją, jak to działa, na http://angielskiwpracy.fiszkoteka.pl/video.

Dobrze by jednak było korzystać z tej aplikacji pod czujnym okiem lektora, który będzie mógł monitorować naukę słownictwa, trudniejsze słowa czy zwroty również wdroży i wyćwiczy na lekcji we właściwym kontekście, a słownictwo poznane na zajęciach wrzuci do zestawów słówek na Fiszkotece. W ten sposób również widzimy dokładnie, czego uczymy się na zajęciach, czy faktycznie rozwijamy swoje zasoby słownikowe. A aplikacja sprawi, że słówka poznane na zajęciach nie pozostaną jedynie zapisane w zeszycie czy książce, a również zapiszą się w naszej pamięci długotrwałej.

Jedynym wysiłkiem ze strony uczącego się jest codzienne zaglądanie do swoich zestawów. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie przez Internet na stronie http://angielskiwpracy.fiszkoteka.pl/, oraz na komórkę i tablet w systemie Android.

Nie trać czasu! Ucz się w drodze, w autobusie, metrze, tramwaju, podczas lunchu, w wolnych chwilach. Skontaktuj się ze szkołą, aby wykupić dostęp do Fiszkoteki.

Comments are closed.