Jak najefektywniej uczyć się słownictwa?

Słownictwo to największa zmora dla wielu uczących się języka. Słówka, kolokacje, wyrażenia, czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki, zaimki…. Tego jest przecież parę tysięcy w każdym języku … a wszystko ma swoje znaczenie i mnóstwo zależności: „look at” czy „look for”, „practice” czy „practise”, „interested in”, „rely on”; kiedy użyć „dispute” a kiedy „argue”, itd. – to ogrom nauki i ogrom czasu poświęconego na zapamiętanie wszystkiego, a właściwie wkuwanie na pamięć. Przynajmniej tak było do tej pory…

Liczne badania naszego mózgu pokazują, że można uczyć się efektywnie nie poświęcając na to tak wiele czasu i wysiłku. Najlepsza, sprawdzona metoda nauki każdego rodzaju „pamięciówek”, nie tylko słownictwa języka obcego, to systematyczne powtórki. Jeśli będziemy powtarzać materiał systematycznie, najpierw w krótkich odstępach czasu potem je wydłużając, to w sumie nauczymy się o wiele więcej wykorzystując na naukę o wiele mniej czasu.

Aby maksymalnie zwiększyć efektywność, a z drugiej strony zaoszczędzić czas, musisz powracać do materiału w określonych odstępach czasu. Na początku powtarzaj je częściej, gdyż pierwsze informacje są zapisywane w pamięci krótkotrwałej. To oznacza, że po krótkim czasie informacje znikają z naszego mózgu, jeśli nie są przywoływane ponownie. Dlatego, aby zapamiętać materiał na zawsze wróć do niego po godzinie, następnego dnia, za tydzień, potem za miesiąc, a następnie za pół roku i za rok, za każdym razem poświęcając 20 – 30 minut na powtórkę. W tym trybie na pewno ostatnie powtórki już będą tylko formalnością, bo cała wiedza już będzie się znajdować w tzw. pamięci długotrwałej. Warto też uczyć się tylko kilku (max 10) słówek na raz. Nasz mózg lepiej zapamiętuje mniejsze porcje informacji.

Jednak pozostaje pytanie: jak to zrobić, żeby faktycznie pamiętać o powtórkach w takich odstępach czasu, a do tego nauczyć się tego, co faktycznie jest potrzebne? Tutaj na pewno zadziała pewien system, który pomoże nam przyzwyczaić się do codziennego powrotu do słówek, zapamięta kiedy ostatnio uczyliśmy się danego zestawu słownictwa i w odpowiednim momencie przypomni słówka do powtórzenia. Jest mnóstwo aplikacji stworzonych specjalnie do systematycznej nauki słownictwa. Duolingo (pl.duolingo.com) i eTutor (etutor.pl) służy głownie do własnej niezależnej nauki słownictwa. Są to zazwyczaj z góry przygotowane zestawy słówek. Natomiast Fiszkoteka (fiszkoteka.pl) oraz Quizlet (quizlet.com), które osobiście polecam swoim studentom mają funkcję tworzenia własnych zestawów. Dzięki tej funkcji możemy sami tworzyć zestawy słownictwa z lekcji, dzięki czemu nauka staje się przyjemniejsza i łatwiejsza. Można z nich korzystać na komputerze, tablecie i w telefonie. Aplikacja nie tylko pomaga w nauce nowych słówek ale także podpowiada, które słówka należy powtórzyć więcej razy. Uczy zarówno wymowy – możemy wysłuchać jak dane słowo jest mówione, – jak i pisowni danego słówka. Oprócz nauki na zasadzie fiszek, możemy też zagrać w grę typu memory, gdzie dopasowujemy 2 karty do siebie.

Dobrze by jednak było korzystać z aplikacji pod czujnym okiem lektora, który będzie mógł monitorować naukę słownictwa, trudniejsze słowa czy zwroty również wdroży i wyćwiczy na lekcji we właściwym kontekście, a słownictwo poznane na zajęciach wrzuci do zestawów słówek na aplikacji. W ten sposób również widzimy dokładnie czego uczymy się na zajęciach, czy faktycznie rozwijamy swoje zasoby słownikowe. A aplikacja sprawi, że słówka poznane na zajęciach nie pozostaną jedynie zapisane w zeszycie czy książce, a również zapiszą się w naszej pamięci długotrwałej.

Niektóre aplikacje wypróbowałam już na sobie ucząc się włoskiego i działają fantastycznie. Jedynym wysiłkiem ze strony uczącego się jest codzienne zaglądanie do swoich zestawów. Część aplikacji jest płatna, inne są bezpłatne. Aplikacja Quizlet, z której korzystam najczęściej, dostępna jest bezpłatnie przez Internet na stronie www.quizlet.com oraz na komórkę i tablet w systemie Android i IoS.

Nie trać więc czasu! Ucz się w drodze, w autobusie, metrze, tramwaju, podczas lunchu, w wolnych chwilach. Poproś swojego lektora o wrzucanie nowego słownictwa do aplikacji, monitorowanie Twoich postępów a motywacja pojawi się samoczynnie, po kilku pierwszych minutach nauki.

Komentarze zostały zablokowane.