Konwersacje czy tradycyjne lekcje?

Konwersacje czy tradycyjne lekcje?

konwersacje czy tradycyjne lekcje

Konwersacje

Jak sama nazwa wskazuje jest to rozmowa między dwiema lub więcej osobami. Należałoby zatem mieć już jakieś podstawy językowe (gramatyczno – słownikowe) aby móc wypowiedzieć się na dany temat. Dlatego najczęściej proponuję konwersacje od poziomu B1 wzwyż. Podczas tego typu zajęć zazwyczaj w fazie początkowej lekcji przedstawiam materiał stymulujący dyskusję, np. fragment video lub artykuł z gazety, lub też aktualne wiadomości z kraju i ze świata, które tworzą tło do dyskusji. Na tej podstawie rozwijamy  słownictwo na dany temat, które następnie wdrażamy w wypowiedziach i dyskusji. Zazwyczaj rozmawiamy na często nurtujące tematy z życia kursanta. Często też to uczestnicy zajęć nadają bieg naszym zajęciom, bo akurat pojawił się bardzo ciekawy temat w ich życiu i chcą o tym porozmawiać.

Funkcja i rola lektora

Lektor pełni tutaj funkcję moderatora, czasem nawet psychoanalityka, coacha. Zadaniem lektora jest zatem umożliwienie Ci swobodnej wypowiedzi, aby wzmocnić Twoją płynność a zarazem poprawność mówienia w języku angielskim. Nie jest więc dla mnie istotne na jaki temat rozmawiamy, czy mamy to samo zdanie czy inne, (chociaż jeśli zdania są podzielone, to nawet lepiej, bo wtedy mamy pole do przedstawiania swoich argumentów a rozmowa toczy się bardzo naturalnie). Ważne jest, aby mieć coś do powiedzenia na dany temat. Jeśli zatem niewiele wiemy na jakiś temat, lektor przygotowuje tzw. „input” czyli materiał naprowadzający na zagadnienie (np. artykuł z gazety The GuardianFinancial TimesBBC News czy inne serwisy informacyjne , lub video z prezentacją /dyskusją, np. www.ted.com, ). Na tej podstawie rozwijamy słownictwo oraz wdrażamy je w rozmowie. Oczywiście, jeśli lektor widzi, że jest problem z użyciem jakiejś struktury, to albo od razu albo na kolejnym spotkaniu ta struktura jest omawiana i wdrażana w rozmowie.

Jeśli czujesz że masz dużą wiedzę teoretyczną o języku angielskim, znasz już zasady gramatyczne, i masz co najmniej podstawowy zasób słownictwa, ale brakuje Ci płynności i poprawności w mówieniu, i do tego czujesz że rozmowa z innymi sprawia Ci najwięcej problemu, to konwersacje są dla Ciebie.

Tradycyjne lekcje

Są po to, aby usystematyzować wiedzę gramatyczną, rozwinąć słownictwo, jak również zdać egzamin i otrzymać certyfikat. To jest zupełnie inny rodzaj kursu. Lekcje prowadzimy w bardziej restrykcyjny sposób, zazwyczaj z podręcznikiem, a tematy są narzucone przez lektora lub podręcznik. Tutaj uczymy się wszystkich 4 umiejętności: czytania, pisania, mówienia i słuchania, rozwijając słownictwo i gramatykę. Tutaj ważny jest każdy element języka, zarówno mówienie jak i pisanie. Na niskich poziomach (A1 – B1) skupiamy się na poznaniu wszystkich struktur języka (czasy, aspekty, itp.) nauczeniu się i wyćwiczeniu ich, oraz osłuchaniu się z językiem mówionym.

Jeśli więc Twoim celem jest opanowanie zasad gramatycznych, słownictwa, czy też ogólnie pojętej komunikacji w języku obcym, wybierz ten rodzaj kursu.

Może zastanawiasz się również czy wybrać kurs  “Indywidualny czy w grupie?” W tym artykule dowiesz się jakie są wady i zalety kursów indywidualnych a jakie kursów grupowych.