konwersacje czy tradycyjne lekcje
Udostępnij

Czasem trudno jest rozróżnić lekcje konwersacyjne od lekcji tradycyjnych. W dzisiejszych czasach jednak najwięcej zainteresowanych nauką języka angielskiego poszukuje kursu konwersacyjnego, gdyż to na mówieniu po angielsku najbardziej im zależy. Czy jednak możemy nazwać konwersacjami zajęcia na poziomie początkowym A1-A2? Czy możesz faktycznie rozmawiać po angielsku od pierwszej lekcji na poziomie zerowym? 

Konwersacje 

Jak sama nazwa wskazuje jest to rozmowa między dwiema lub więcej osobami. Należałoby zatem mieć już jakieś podstawy językowe (gramatyczno – słownikowe), aby móc wypowiedzieć się na dany temat. Dlatego najczęściej w naszej szkole proponujemy konwersacje od poziomu B1 wzwyż.

Podczas konwersacji z języka angielskiego, zazwyczaj w fazie początkowej lekcji, rozgrzewamy się do rozmowy po angielsku. Wtedy padają proste pytania o to, jak minął dzień lub weekend, co ciekawego ię wydarzyło od ostatniej lekcji, albo o najnowsze wiadomości z Twojego podwórka.

Potem,  rozmawiamy po angielsku o materiale, który zadałam do opracowania przed lekcją, np. fragment video lub artykuł z gazety, lub też aktualne wiadomości z kraju i ze świata, które tworzą tło do dyskusji. Często też to uczestnicy zajęć nadają bieg naszym zajęciom, bo akurat pojawił się bardzo ciekawy temat w ich życiu i chcą o tym porozmawiać i nauczyć się słownictwa, którym będą mogli opisać daną sytuację lub zareagować we właściwy sposób. 

Na tej podstawie uczymy się nowego słownictwa na dany temat, które od razu wdrażamy w wypowiedziach i dyskusji. Zazwyczaj rozmawiamy na często nurtujące tematy z życia kursanta. 

Dlatego, kursy konwersacyjne nie są przeznaczone na poziomy A1-A2. Na tych poziomach, głównie uczysz się poprawnie odpowiadać na pytania i zadawać pytania w podstawowych sytuacjach życiowych i zawodowych. To jeszcze nie do końca jest konwersacja. 

Jaka jest funkcja i rola lektora na kursach konwersacyjnych?

Lektor pełni tutaj funkcję moderatora, czasem nawet psychoanalityka, coacha. Zadaniem lektora jest zatem umożliwienie Ci swobodnej wypowiedzi, aby wzmocnić Twoją płynność, a zarazem poprawność mówienia w języku angielskim. Nie jest więc dla nas istotne, na jaki temat rozmawiamy, czy mamy to samo zdanie czy inne.  Jeśli zdania są podzielone, to nawet lepiej, bo wtedy mamy pole do przedstawiania swoich argumentów, a rozmowa toczy się bardzo naturalnie.

Ważne jest, aby mieć coś do powiedzenia na dany temat. W przypadku, gdy niewiele wiemy na dany temat, lektor przygotowuje tzw. „input”, czyli materiał naprowadzający, wyjaśniający zagadnienie, np. artykuł z gazety The GuardianFinancial TimesBBC News czy inne serwisy informacyjne , lub video z prezentacją, np. www.ted.com. 

Na tej podstawie rozwijamy słownictwo i poprawne struktury zdania oraz wdrażamy je w rozmowie. Oczywiście, jeśli lektor widzi, że jest problem z użyciem którejś struktury języka angielskiego, to albo od razu albo na kolejnym spotkaniu ta problematyczna struktura jest ćwiczona i wdrażana w rozmowie, aby od razu mówić  poprawnie.

Jeśli zatem czujesz, że:

  • masz dużą wiedzę teoretyczną o języku angielskim,
  • znasz już zasady gramatyczne, i
  • masz co najmniej podstawowy zasób słownictwa,

ale

  • brakuje Ci płynności i poprawności w mówieniu,
  • czujesz, że rozmowa z innymi sprawia Ci najwięcej problemu,

to konwersacje są dla Ciebie.

A co z lekcjami na poziomie A1-A2?

Kursy języka angielskiego na poziomach A1 i A2 to tzw. lekcje tradycyjne. Są po to, aby nauczyć się podstaw języka, usystematyzować wiedzę gramatyczną, nauczyć się podstawowego słownictwa, jak również zdać egzamin i otrzymać certyfikat.

To jest zupełnie inny rodzaj kursu. Lekcje prowadzone są w bardziej restrykcyjny sposób, zazwyczaj z podręcznikiem, a tematy są narzucone przez lektora lub podręcznik.

Tutaj uczymy się wszystkich 4 umiejętności: czytania, pisania, mówienia i słuchania, rozwijając słownictwo i gramatykę. Tutaj ważny jest każdy element języka, zarówno mówienie, jak i pisanie.

Na niskich poziomach (A1 – B1) skupiamy się na poznaniu wszystkich struktur języka angielskiego,  nauczeniu się i wyćwiczeniu ich, oraz osłuchaniu się z językiem mówionym.

Jeśli więc Twoim celem jest:

  • opanowanie zasad gramatycznych języka angielskiego,
  • nauka słownictwa,
  • nauka pisania, czytania, mówienia i słuchania w języku obcym,

wybierz ten rodzaj kursu.

Jeżeli zastanawiasz się również czy wybrać kurs  “Indywidualny czy w grupie”, zajrzyj do tego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie są wady i zalety kursów indywidualnych, a jakie kursów grupowych i łatwiej podejmiesz decyzję na jaki kurs angielskiego się zapisać. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Mimo najlepszych chęci, pomyłki i nieporozumienia językowe mogą zdarzyć się każdemu z nas. Nie musisz jednak obawiać się bycia postrzeganym jako językowy klaun! Z odpowiednim podejściem i kilkoma prostymi wskazówkami możesz uniknąć najczęstszych wpadek i pewnie poruszać się po labiryncie korporacyjnych dialogów.
Niektóre dźwięki w języku angielskim są trudne do wymówienia. Naucz się jak prawidłowo wymawiać te trudne głoski i mów jak native speaker.
Jak opanować wymowę angielskich słów? jak nauczyć się czytać słowa, by nie martwić się czy Cię właściwie zrozumieją ? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci opanować prawidłową wymowę angielskich słów.