Chcesz nauczyć się języka skutecznie, ale wciąż czujesz, że jesteś na tym samym poziomie, co kilka lat temu? Problem może leżeć po stronie nauczyciela, ale może też wynikać z tego, że nie potrafimy się uczyć. W szkole nie uczyli nas tej najważniejszej umiejętności, tylko wciskali wiedzę o gramatyce i pisowni. Zatem jak mamy uczyć się efektywnie bez żmudnego robienia ćwiczeń słownikowych? I tu Cię zaskoczę – możemy, i to w prosty sposób, wykorzystując kilka trików, które pomogą naszemu mózgowi.
Zastanów się, czy lepiej zapamiętasz informacje, gdy tylko je przeczytasz, czy może skuteczniej je przyswoisz, jeśli przekażesz je komuś lub wytłumaczysz?
W pierwszym przypadku wykonujesz jedynie czynność czytania, co angażuje jedynie umiejętność receptywną (pasywną). Natomiast kiedy przeczytasz, zrozumiesz i komuś to wytłumaczysz, Twój mózg wykonuje o wiele więcej czynności – przetwarza zdobytą wiedzę, organizuje ją według własnych schematów, a następnie wydobywa na powierzchnię.
Jak uczyć się języka – efektywnie?
Aby skutecznie nauczyć się języka angielskiego, warto podejść do nauki kompleksowo, co oznacza wykorzystanie wszystkich lub większości z tych sposobów. W ten sposób nauka staje się szybsza i bardziej efektywna. Ćwicz swój mózg tak, jak ćwiczysz mięśnie, aby mieć wysportowane ciało, a Twój mózg się odwdzięczy. W moim e-booku, zainspirowanym pytaniami moich klientów na temat efektywnych metod nauki oraz książką „Włam się do mózgu” R. Kotarskiego, znajdziesz 11 sposobów na naukę języka. To jednak nie oznacza wybrania tylko jednego sposobu i trzymania się go bezustannie.
Poniżej znajdziesz podsumowanie każdego ze sposobów na naukę. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółowo, co robić i jak to robić, zapraszam do zakupu mojego e-booka „11 sposobów na naukę języka obcego. Jak wykorzystać swój mózg?”. Znajdziesz tam rozwinięcie każdego z przedstawionych sposobów, przykłady ich zastosowania na moich lekcjach języka angielskiego oraz ćwiczenia, które pomogą Ci wdrożyć te metody bez zbędnego wysiłku.
Oto jak skutecznie nauczyć się języka obcego wg Kotarskiego:
Bądź ciekawski ...
Niektórzy mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale w naszym przypadku to pierwszy stopień do osiągnięcia celu. Tak więc, aby zapamiętać, musisz zrozumieć. Dlatego nie wystarczy spojrzeć na tekst lub słowo, trzeba się nad nim zastanowić, pozwolić, aby twój mózg przetworzył tą informację. Warto więc zadawać pytania, jak małe dziecko, które uczy się świata: co to, po co, dlaczego, kiedy, jak, itp. A odpowiedzi na te pytania staną się jeszcze bardziej wartościowe, jeśli spróbujesz na nie sam odpowiedzieć.
Praktykuj ...
Żadna wiedza, jeśli nie jest wprowadzona w życie, nie zostanie w Twojej głowie. Jeśli nie zajmujesz się na co dzień np. związkami chemicznymi, to pewnie nie będziesz pamiętać całej tablicy Mendelejewa czy nawet podstawowych informacji z chemii, która była kiedyś tam w szkole, prawda? Staraj się wdrażać zdobytą wiedzę cały czas. Wcielaj ją w życie. Myśl i mów w języku, którego się uczysz.
Powtarzaj ...
Każdy pewnie już zna tą metodę – mamy przecież na rynku mnóstwo aplikacji opartych na fiszkach. Fiszki, to małe karteczki z pytaniem po jednej stronie i odpowiedzią po drugiej stronie. Mogą być analogowe, czyli wycięte z papieru kartoniki ustawione w pudełku podzielonym na 5 sekcji. Mogą być też cyfrowe, takie jak quizlet, Babbel, eTutor, czy DuoLingo. W moim ebooku dowiesz się dokładnie jak pracować z fiszkami i dlaczego warto powtórzyć każde zagadnienie 5 razy.
Pozwól zapomnieć ...
Na pewno uczyłeś się kiedyś do egzaminów tuż przed samą sesją. Wkuwałeś cały dzień, a może i całą noc. I przyszedł dzień egzaminu. Uff, zdany… A potem...? Czy pamiętasz coś z tego materiału, który tak wkuwałeś? Jestem niemal pewna, że już parę dni po egzaminie połowy tego materiału nie było w Twojej głowie. Gdybyś jednak wrócił do niego po kilku dniach od egzaminu i przypomniał sobie choć niektóre zagadnienia, to z pewnością zapamietałbyś je lepiej i na dłużej. Jeśli chcesz się faktycznie czegoś nauczyć efektywnie, musisz robić przerwy pomiędzy sesjami nauki. Bo nauka jakiegokolwiek materiału wymaga czasu i nomen omen zapomnienia. Dlaczego tak jest, przeczytasz w moim ebooku.
Bądź uważny
Nie musimy wielokrotnie powtarzać tego samego materiału o ile robimy to z uwagą i świadomością tego czego się uczymy. Jeśli będziesz czytać ten sam tekst 100 razy, ale myślami będziesz zupełnie gdzie indziej, to małe szanse, że tekst ten zapamiętasz. Musisz się skupić na tym co robisz. Jeśli czytasz artykuł w gazecie, czytaj go tak, aby móc później podsumować go koledze lub koleżance. Jeśli słuchasz wiadomości lub oglądasz film, również skup się na przedstawianej historii i używanym słownictwie.
Testuj się ...
Kiedy czytasz jakiś tekst z istotnymi informacjami, które chcesz zapamiętać, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytania odnoszące się do tego tekstu. O czym jest ten tekst, jaka jest jego główna myśl. A potem na nie odpowiedz. Następnie skup się na słownictwie i strukturach gramatycznych, znajdź przykłady tej struktury, zastanów się jakie ma ona znaczenie, w jakim kontekście jest użyta. Zwróć uwagę na formy, a potem przetestuj się. W moim ebooku znajdziesz przykłady jak się testować.
Zmieniaj miejsca ...
Czy zdarza Ci się, np., że na lekcji dobrze wiesz o czym jest mowa, wiesz co powiedzieć, ale potem gdy przychodzi Ci porozmawiać o tym samym co na lekcji z inną osobą (klientem, szefem czy turystą na ulicy) zupełnie nie wiesz co powiedzieć lub jak to powiedzieć. Gdy uczysz się ciągle w tym samym miejscu z tymi samymi osobami, to Twój mózg będzie kojarzył tą wiedzę tylko z tym miejscem i tymi osobami. A ucząc się w różnych „okolicznościach przyrody”, Twój mózg staje się bardziej elastyczny i będzie w stanie wykorzystać te informacje w różnych sytuacjach.
Wytłumacz komuś innemu ...
Czy lepiej zapamiętasz informacje, gdy je tylko przeczytasz, czy może skuteczniej zapamiętasz, jeśli tą informację, którą przeczytałeś, powiesz komuś lub ją komuś wytłumaczysz? W pierwszym przypadku wykonujesz tylko czynność czytania, zatem używasz umiejętności receptywnej (pasywnej). Natomiast gdy przeczytasz, zrozumiesz i komuś to wytłumaczysz lub po prostu przekażesz te informacje, to Twój mózg wykonuje o wiele więcej czynności. Musi przetworzyć zdobytą wiedzę, ułożyć ją według własnych kodów, a potem te informacje wydobyć na wierzch.
Mieszaj i miksuj ...
Ta metoda jest mało intuicyjna, a daje naprawdę super rezultaty i jest bardzo „życiowa”. Mianowicie ucząc się jakiegokolwiek przedmiotu, warto jest trochę pomieszać zagadnienia. Jeśli przez długi czas „wałkujesz” tylko jedną strukturę, to z pewnością po krótkim czasie już użyjesz jej bezbłędnie. Natomiast kiedy w zadaniu masz do wyboru kilka różnych struktur, a każdą z osobna już znasz w teorii i praktyce, to o wiele ciekawsze będzie zadanie polegające na wyborze właściwej struktury. Dzięki temu w życiowej sytuacji z łatwością również wybierzesz poprawną strukturę do komunikatu, który chcesz przekazać.
Używaj skojarzeń ...
Pamiętasz ze szkoły takie rymowanki: „uje się nie kreskuje” lub „Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”? Dlaczego je pamiętasz? - ponieważ używają skojarzeń. W ten sam sposób możemy się uczyć słówek z języka obcego. Skojarzenia to bardzo skuteczna technika. Tutaj działa również nasza wyobraźnia – bo myślimy obrazami. Ucząc się jakiegoś słowa, należy zatem skojarzyć je z innym już nam znanym słowem czy wyrażeniem albo nawet z obrazem sytuacji.
Otaczaj się językiem ...
Nasz mózg rejestruje miliony informacji codziennie, czy tego chcemy czy nie. Dlatego warto wykorzystać jego właściwości w procesie nauki. Ekspozycja na język obcy, ciągłe otaczanie się nim z każdej strony, daje bardzo dużo, ale pod warunkiem, że robimy to świadomie i mając już podstawy danego języka.
Jak widzisz wszystkie sposoby i metody nauki wiążą się z ćwiczeniem naszego mózgu. Gdy powtarzamy słownictwo, używamy go w różnych kontekstach, lub znajdujemy odpowiedniki, w naszym mózgu tworzą się dodatkowe połączenia neuronów. Dzięki temu ten „mięsień” jest ćwiczony i staje się silniejszy i zdrowszy. Tak, zdrowszy. Nie będzie to już odkryciem, że nauka języków w każdym wieku, zmniejsza ryzyko chorób takich jak Alzheimer na starość. Dlatego ucz się skutecznie, ćwicz swój mózg, a będziesz zdrowszy, zarówno na ciele jak i na umyśle.
Zapraszam do lektury i wprowadzania tych metod w życie. Pamiętaj, nikt nie zrobi tego za Ciebie, a nauczonej wiedzy nikt Ci nie odbierze.