Jak wygląda egzamin TOEIC Listening and Reading Test

Jak wygląda egzamin TOEIC Listening and Reading Test

TOEIC L+R

Dla kogo jest egzamin TOEIC®

Egzamin TOEIC® jest obecnie najbardziej popularnym egzaminem na świecie, sprawdzającym znajomość języka angielskiego w środowisku biurowym. Stworzony został przez firmę ETS Global B.V. – firmę córkę organizacji Educational Testing Service. Test TOEIC®, wybierany przez menedżerów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, specjalistów ds. rekrutacji, uczelnie państwowe oraz prywatne, administrację państwową oraz klientów indywidualnych, zapewnia precyzyjny pomiar umiejętności językowych, w zakresie rozumienia ze słuchu, czytania, mówienia i pisania.

5 powodów, dla których warto podejść do egzaminu TOEIC®

Jest rozpoznawalny na całym świecie, często otwiera drzwi do międzynarodowych korporacji.

W porównaniu do innych egzaminów językowych (FCE, CAE, BEC, czy IELTS) egzamin TOEIC® gwarantuje najkrótszy czas oczekiwania na wyniki. Standardowo, wyniki są znane w maksymalnie 10 dni roboczych. A w wersji online tuż po egzaminie. I dodatkowo, jest w miarę tani.

Nie tylko sprawdza znajomość gramatyki i słownictwa języka angielskiego, ale przede wszystkim bazuje na komunikacji. Zadania odzwierciedlają faktyczne umiejętności życiowe, takie jak: reagowanie na wiadomość, udział w konwersacji, słuchanie prezentacji i umiejętność analizy danych z tekstu. To nie jest test dla samego testu, ale dla sprawdzenia umiejętności komunikacji w międzynarodowym środowisku.

Jest testem poziomującym, dzięki któremu dowiesz się na jakim poziomie zaawansowania jesteś, więc nie da się go oblać. Wynikiem egzaminu jest certyfikat z osiągniętym poziomem oraz opis umiejętności językowych na tym poziomie według skali poziomów Rady Europy (A1 – C1). Zaletą testu jest to, że nie musisz wybierać poziomu egzaminu. Każdy kandydat wypełnia ten sam test niezależnie od jego poziomu znajomości języka angielskiego.

Jest cennym narzędziem do osiągnięcia różnych celów. Dla firm to pomoc w rekrutacji, ocenie oraz projektowaniu ścieżki kariery pracowników. Pracownicy służby cywilnej wykorzystują go jako udokumentowanie poziomu B2 w procesie kwalifikacyjnym. Dla studentów i uczelni jest podstawą do zwolnienia z egzaminów językowych i zaliczenia lektoratów. A dla osób poszukujących nowej, lepszej pracy jest często potwierdzeniem ich kwalifikacji i umiejętności, a może się również okazać wyróżnikiem w gąszczu aplikacji. Warto więc umieścić wynik testu w swoim CV i dołączyć certyfikat.

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i przetestować swoje umiejętności językowe, egzamin TOEIC może być dobrym wyborem.

Jak wygląda egzamin TOEIC® Listening and Reading Test

Egzamin podzielony jest na 2 moduły, do których można podejść razem lub oddzielnie.  Pierwszy moduł to TOEIC® Listening and Reading Test, a drugi to TOEIC® Speaking and Writing Test. Tutaj omówię pierwszy moduł jako, że jest najczęściej wybierany. Jeśli interesuje Cię drugi moduł omawiam go w tym artykule.

Tematyka egzaminu opiera się o typowe zadania komunikacyjne z życia w biurze. Zawiera zatem słownictwo z zakresu pracy sekretariatu, logistyki, organizacji spotkań, konferencji, rozwiązywania problemów technicznych (np. zepsuta drukarka), fragmenty prezentacji ze szkoleń umiejętności miękkich (tzw. soft skills), negocjacji, itp.

TOEIC® Listening and Reading Test (słuchanie i czytanie)

Ten moduł jest najbardziej popularny ze względu na jego formę. Może być testem papierowym jak i w wersji online (wersja online wprowadzona została w odpowiedzi na sytuację pandemiczną – COVID-19 na całym świecie).

Struktura testu:
 • Sekcja słuchania: 100 pytań, 45 minut
 • Sekcja czytania: 100 pytań, 75 minut
 • Łącznie: 200 pytań, 2 godziny..

Typy zadań na części Listening

Warto również zaznaczyć, że we wszystkich zadaniach słyszymy wypowiedzi tylko jeden raz i nie ma możliwości powrotu do danego zadania później (jak w życiu)

 • zadanie 1: wybierz zdanie pasujące do obrazka (zdania tylko słyszymy)
 • zadanie 2: wybierz najlepszą odpowiedź do pytania (pytania i odpowiedzi tylko słyszymy)
 • zadanie 3: odpowiedz na pytania dotyczące rozmowy (rozmowę słyszymy, pytania i odpowiedzi mamy w książeczce testowej)
 • zadanie 4: odpowiedz na pytania dotyczące krótkich prezentacji (prezentację słyszymy, pytania i odpowiedzi mamy w książeczce testowej)

Jeśli chcesz się dobrze przygotować do części Listening i otrzymać jak najlepsze wyniki, powinieneś:

 • Słuchać jak najwięcej rodowitych użytkowników języka angielskiego (z Ameryki, Australii, W. Brytanii i innych odmian angielskiego) oraz oglądać filmy w oryginale (mogą być też z angielskimi lektorami i napisami) i prezentacje TED.com.
 • uczyć się słownictwa i gramatyki – to rzecz jasna, – ale również zwrotów wykorzystywanych w codziennej konwersacji (jak reagować na pytania, sugestie, itp.)
 • Zwracać uwagę na szczegóły przekazu, jak i na ogólne informacje; musisz potrafić ocenić o czym jest mowa, jakiego rodzaju jest dana wypowiedź, jaka jest jej intencja/cel/przyczyna, itp, oraz umieć przedstawić najważniejsze informacje.
 • Na wyższych poziomach zaawansowania powinieneś umieć odczytać ukrytą intencję danej wypowiedzi, czyli umieć ‘czytać między wierszami’.
 • Uczyć się wyciągać wnioski z wypowiedzi, podsumowywać dłuższe wypowiedzi czy prezentacje.

Typy zadań na części Reading:

W każdym zadaniu dostajemy pytanie z zazwyczaj 4 odpowiedziami (a, b, c, d) i musimy wybrać jedną poprawną. W każdej części mamy kilka typów zadań, zaczynając od łatwiejszych / krótszych, kończąc na trudniejszych / dłuższych.

 • zadanie 5: uzupełnij zdania właściwym słowem/wyrażeniem
 • zadanie 6: odpowiedz na pytania dotyczące zrozumienia pojedynczego tekstu
 • zadanie 7: odpowiedz na pytania dotyczące kilku tekstów – analiza danych z wielu źródeł

Tutaj, podobnie jak w części Listening, aby otrzymać wysokie noty, musisz dobrze rozumieć słownictwo, znać synonimy i antonimy, znać dobrze struktury gramatyczne, dzięki którym również wyciągniesz prawidłowe informacje. Umiejętność parafrazowania zdań również się przyda, gdyż często pytania zawierają te same, ale inaczej sformułowane, informacje.

Wyniki egzaminu TOEIC® Listening and Reading Test a CEFR

Maksymalnie możesz otrzymać 990 punktów z obu części sumarycznie, czyli każda część to max. 495 pkt.

Oprócz certyfikatu, osoba zdająca egzamin TOEIC otrzymuje dodatkowo Raport Wyników, który opisuje kompetencje językowe wraz z interpretacją wyniku punktowego. Raport obejmuje odniesienie do skali CEFR (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) od poziomu A1 do C1.

Standardowo, oficjalne certyfikaty są wydawane w ciągu 20 – 30 dni roboczych od daty egzaminu (4 – 10 dni w przypadku opłacenia opcji Express Scoring). Raport wyników w formie elektronicznej dostępny jest na koncie osoby zdającej w ciągu 10 – 15 dni roboczych od daty egzaminu lub 2-5 dni roboczych (w przypadku Express Scoring).

Certyfikat ważny jest 2 lata od daty egzaminu. W praktyce oznacza to, że po upływie dwóch lat, ETS nie wyda duplikatu certyfikatu lub oficjalnie nie potwierdzi wyników testu.

Kiedy i gdzie są organizowane sesje TOEIC®

Sesje egzaminów TOEIC® są przeprowadzane w ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce jak i za granicą minimum raz w miesiącu.

Aby sprawdzić najbliższe sesje wejdź na stronę: https://www.etsglobal.org/pl/en  i kliknij „Register for a test”.

Dla firm oraz instytucji egzamin TOEIC® może zostać przeprowadzony na żądanie, w dowolnie wybranym terminie dla określonej liczby osób. W celu organizacji zamkniętych sesji skontaktuj się z firmą ETS Global.

Jak przygotować się do egzaminu TOEIC®

Przed przystąpieniem do egzaminu warto zapoznać się z Podręcznikiem Kandydata oraz z Kartą Odpowiedzi.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu się, chcesz poćwiczyć zadania testowe z lektorem który przeprowadzi Cię przez wszystkie zakamarki testu, zapraszam do mnie na zajęcia indywidualne. Popracujemy nad Twoją znajomością języka, wplatając zadania testowe w taki sposób by podejście do egzaminu nie sprawiło Ci dużo stresu.

Jeśli jednak uważasz że możesz się przygotować samodzielnie, to polecam oficjalne materiały ETS :

 • Podręczniki i materiały online od ETS Global – TOEIC Official Learning and Preparation Course (dostęp do kursu online, wiele modułów na różnych poziomach)
 • Bezpłatne Materiały od ETS  – Podręcznik kandydata oraz przykładowe testy do ściągnięcia,
 • TOEIC Test Level Projector– to 15-minutowe, bezpłatne narzędzie online służące do prognozowania ogólnego poziomu umiejętności słuchania. Po udzieleniu odpowiedzi na 25 prawdziwych pytań testu TOEIC Listening and Reading, natychmiast otrzymasz swój poziom CEFR (od A1 do C1) oraz opis swoich umiejętności na podstawie udzielonych odpowiedzi.

Na rynku dostępne są również inne interaktywne kursy przygotowawcze do egzaminu TOEIC® przygotowane przez szkoły językowe współpracujące z ETS Global.

Przeczytaj też o TOEIC® Speaking and Writing Test.

Jeśli nadal masz wątpliwości lub nie do końca wiesz, jak się zarejestrować na egzamin, napisz do mnie a postaram się pomóc. Jeżeli natomiast potrzebujesz pomocy w nauce do testu, zapraszam na konsultacje lub lekcje indywidualne.

Odwiedz stronę TOEIC

Comment (1)

 1. Egzamin TOEIC | Three Lions - Kursy Języka Angielskiego

  […] druga produktywną (mówienie i pisanie). Można przystąpić do obu części egzaminu lub tylko do jednej z nich,Test of English for International Communication poświadcza znajomość języka angielskiego w środowisku pracy. Sprawdza on umiejętność […]

  28 czerwca 2022 at 23:17

Comments are closed.