Jak wygląda egzamin TOEIC Listening and Reading Test

Jak wygląda egzamin TOEIC Listening and Reading Test

egzamin TOEIC listening and reading

Dla kogo jest egzamin TOEIC®

Egzamin TOEIC®® jest obecnie najbardziej popularnym egzaminem na świecie, sprawdzającym znajomość języka angielskiego w środowisku biurowym. Stworzony został przez firmę ETS Global B.V. – firmę córkę organizacji Educational Testing Service. Test TOEIC®, wybierany przez menedżerów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, specjalistów ds. rekrutacji, uczelnie państwowe oraz prywatne, administrację państwową oraz klientów indywidualnych, zapewnia precyzyjny pomiar umiejętności językowych, w zakresie rozumienia ze słuchu, czytania, mówienia i pisania.

5 powodów, dla których warto podejść do egzaminu TOEIC®

Jest rozpoznawalny na całym świecie, często otwiera drzwi do międzynarodowych korporacji.

W porównaniu do innych egzaminów językowych (FCE, CAE, BEC, czy IELTS) egzamin TOEIC® gwarantuje najkrótszy czas oczekiwania na wyniki. Standardowo, wyniki są znane w maksymalnie 10 dni roboczych. A w wersji online tuż po egzaminie. I dodatkowo, jest w miarę tani.

Nie tylko sprawdza znajomość gramatyki i słownictwa języka angielskiego, ale przede wszystkim bazuje na komunikacji. Zadania w teście odzwierciedlają faktyczne umiejętności życiowe, takie jak: reagowanie na wiadomość, udział w konwersacji, słuchanie ze zrozumieniem prezentacji i umiejętność analizy danych z tekstu. To nie jest test dla samego testu, ale dla sprawdzenia umiejętności komunikacji w międzynarodowym środowisku.

Jest testem poziomującym, dzięki któremu dowiesz się na jakim poziomie zaawansowania jesteś, więc nie da się go oblać. Wynikiem egzaminu jest certyfikat z osiągniętym poziomem oraz opis umiejętności językowych na tym poziomie według skali poziomów Rady Europy (A1 – C1). Zaletą testu jest to, że nie musisz wybierać poziomu egzaminu. Każdy kandydat wypełnia ten sam test niezależnie od jego poziomu znajomości języka angielskiego.

Jest cennym narzędziem do osiągnięcia różnych celów. Dla firm to pomoc w rekrutacji, ocenie oraz projektowaniu ścieżki kariery pracowników. Dla służby cywilnej wykorzystywany jest jako udokumentowanie poziomu B2 w procesie kwalifikacyjnym. Dla studentów i uczelni jest podstawą do zwolnienia z egzaminów językowych i zaliczenia lektoratów. Dla osób poszukujących nowej, lepszej pracy jest często potwierdzeniem ich kwalifikacji i umiejętności, a może się również okazać wyróżnikiem w gąszczu aplikacji. Warto więc umieścić wynik testu w swoim CV i dołączyć certyfikat.

Jak wygląda egzamin TOEIC® Listening and Reading Test

Egzamin podzielony jest na 2 moduły, do których można podejść razem lub oddzielnie.  Pierwszy moduł to TOEIC® Listening and Reading Test, a drugi to TOEIC® Speaking and Writing Test. Tutaj omówię pierwszy moduł jako, że jest najczęściej wybierany. Jeśli interesuje Cię drugi moduł omawiam go w kolejnym artykule. Przeczytaj o TOEIC® Speaking and Writing Test.

Tematyka egzaminu opiera się o typowe zadania komunikacyjne z życia w biurze. Zawiera zatem słownictwo z zakresu pracy sekretariatu, logistyki, organizacji spotkań, konferencji, rozwiązywania problemów technicznych (np. zepsuta drukarka), fragmenty prezentacji ze szkoleń umiejętności miękkich (tzw. soft skills), negocjacji, itp.

TOEIC® Listening and Reading Test (słuchanie i czytanie) trwa 2 godziny.

Ten moduł jest najbardziej popularny ze względu na jego formę. Może być testem papierowym jak i w wersji online (wersja online wprowadzona została w odpowiedzi na sytuację pandemiczną – COVID-19 na całym świecie).

Część Listening trwa 45 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru.

Warto również zaznaczyć, że we wszystkich zadaniach słyszymy wypowiedzi tylko jeden raz i nie ma możliwości powrotu do danego zadania później (jak w życiu)

 • zadanie 1: wybierz zdanie pasujące do obrazka (zdania tylko słyszymy)
 • zadanie 2: wybierz najlepszą odpowiedź do pytania (pytania i odpowiedzi tylko słyszymy)
 • zadanie 3: odpowiedz na pytania dotyczące rozmowy (rozmowę słyszymy, pytania i odpowiedzi mamy w książeczce testowej)
 • zadanie 4: odpowiedz na pytania dotyczące krótkich prezentacji (prezentację słyszymy, pytania i odpowiedzi mamy w książeczce testowej)

Jeśli chcesz się dobrze przygotować do części Listening i otrzymać jak najlepsze wyniki, powinieneś:

 • Słuchać jak najwięcej rodowitych użytkowników języka angielskiego (z Ameryki, Australii, W. Brytanii i innych odmian angielskiego) oraz oglądać filmy w oryginale (mogą być też z angielskimi lektorami i napisami) i prezentacje TED.com.
 • uczyć się słownictwa i gramatyki – to rzecz jasna, – ale również zwrotów wykorzystywanych w codziennej konwersacji (jak reagować na pytania, sugestie, itp.)
 • Zwracać uwagę na szczegóły przekazu, jak i na ogólne informacje; musisz potrafić ocenić o czym jest mowa, jakiego rodzaju jest dana wypowiedź, jaka jest jej intencja/cel/przyczyna, itp, oraz umieć przedstawić najważniejsze informacje.
 • Na wyższych poziomach zaawansowania powinieneś umieć odczytać ukrytą intencję danej wypowiedzi, czyli umieć ‘czytać między wierszami’.
 • Uczyć się wyciągać wnioski z wypowiedzi, podsumowywać dłuższe wypowiedzi czy prezentacje.

Część Reading trwa 75 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru.

Zatem, dostajemy pytanie z zazwyczaj 4 odpowiedziami (a, b, c, d) i musimy wybrać jedną poprawną. W każdej części mamy kilka typów zadań, zaczynając od łatwiejszych / krótszych, kończąc na trudniejszych / dłuższych.

 • zadanie 5: uzupełnij zdania właściwym słowem/wyrażeniem
 • zadanie 6: odpowiedz na pytania dotyczące zrozumienia pojedynczego tekstu
 • zadanie 7: odpowiedz na pytania dotyczące kilku tekstów – analiza danych z wielu źródeł

Tutaj, podobnie jak w części Listening, aby otrzymać wysokie noty, musisz dobrze rozumieć słownictwo, znać synonimy i antonimy, znać dobrze struktury gramatyczne, dzięki którym również wyciągniesz prawidłowe informacje. Umiejętność parafrazowania zdań również się przyda, gdyż często w pytaniach zawarte są te same, ale inaczej sformułowane, informacje.

Punktacja egzaminu TOEIC® Listening and Reading Test a CEFR

Maksymalnie możesz otrzymać 990 punktów z obu części sumarycznie, czyli każda część to max. 495 pkt.

Najpierw zliczane są poprawne odpowiedzi, które są oceniane w skali 1-3 punktów w zależności od poziomu trudności. Następnie te punkty są konwertowane na oficjalną punktację w skali 10-990 za cały test. Algorytm konwersji jest jedynie znany i dokładnie strzeżony przez wąskie grono ekspertów ETS Global.

Tutaj znajdziesz tabelę korelacji punktacji i poziomów zaawansowania CEFR (kliknij i pobierz pdf) : TOEIC-Listening-and-Reading-test-CEFR-correlation-table

Kiedy i gdzie są organizowane sesje TOEIC®

Sesje egzaminów TOEIC® są przeprowadzane w ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce jak i za granicą minimum raz w miesiącu.

Aby sprawdzić najbliższe sesje wejdź na stronę: https://www.etsglobal.org/pl/en  i kliknij „Register for a test”.

Dla firm oraz instytucji egzamin TOEIC®® może zostać przeprowadzony na żądanie, w dowolnie wybranym terminie dla określonej liczby osób. W celu organizacji zamkniętych sesji skontaktuj się z firmą ETS Global.

Przydatne linki do egzaminu TOEIC®:

https://www.etsglobal.org/pl/en – oficjalna strona amerykańskiej firmy ETS Global B.V., pracującej nad testami TOEIC® i TOEFL. Strona nie posiada jeszcze polskiej wersji językowej, ale możesz się zarejestrować na egzamin w Polsce i poczytać o testach jak i zakupić materiały do nauki (podręczniki jak i „mock exams”. Dostępna jest również darmowa próbka testu (tzw. sample test) do ściągnięcia.

https://testujangielski.pl/ – darmowa (demo) wersja egzaminu TOEIC® dla oceny swoich możliwości. Wypełniając bezpłatny test poziomujący na tej stronie, dostajesz kod rabatowy (30zł) na oficjalny egzamin.

https://www.youtube.com/channel/UCSLqxaXrlaMxDvRdljDI8Cg –  oficjalny kanał ETS Global na youtube.

Przeczytaj też o TOEIC® Speaking and Writing Test.

Jeśli nadal masz wątpliwości lub nie do końca wiesz, jak się zarejestrować na egzamin, napisz do mnie a postaram się pomóc. Jeżeli natomiast potrzebujesz pomocy w nauce do testu, zapraszam na konsultacje lub lekcje indywidualne.

Comment (1)

 1. Egzamin TOEIC | Three Lions - Kursy Języka Angielskiego

  […] druga produktywną (mówienie i pisanie). Można przystąpić do obu części egzaminu lub tylko do jednej z nich,Test of English for International Communication poświadcza znajomość języka angielskiego w środowisku pracy. Sprawdza on umiejętność […]

  28 czerwca 2022 at 23:17

Comments are closed.