Jak wygląda egzamin TOEIC Speaking and Writing Test?

Jak wygląda egzamin TOEIC Speaking and Writing Test

TOEIC S+W

Dla kogo jest egzamin TOEIC® Speaking and Writing test

Egzamin TOEIC® Speaking and Writing test jest jednym z dwóch modułów TOEIC® test. Skrót TOEIC pochodzi od nazwy Test of English for International Communication. Jest zdawany przez osoby, które chcą się wyróżnić na rynku pracy, ale również w procesach podwyższania kwalifikacji. Jest cennym narzędziem do oceny biegłości językowej – od rozmów telefonicznych i prezentacji, po pisanie e-maili i korespondencję.

Te dwa oddzielne testy mogą pomóc organizacjom w zatrudnianiu i dbaniu o rozwój pracowników, którzy potrafią skutecznie komunikować się ze współpracownikami i klientami na całym świecie. Testy są więc przeznaczone głównie dla osób czynnych zawodowo lub wchodzących na rynek pracy, które chcą formalnie potwierdzić swoje kompetencje językowe. Jest to opcjonalny moduł egzaminu  TOEIC® Listening and Reading”

Jak wygląda egzamin TOEIC® Speaking and Writing test?

Sam egzamin trwa 1h 20minut, do tego należy doliczyć ok. 20 minut na formalności (potwierdzenie tożsamości, wypełnienie danych osobowych, itp.). Speaking and Writing test przeprowadzany jest komputerowo. Odpowiedzi są nagrywane i oceniane przez wykwalifikowanych ekspertów w celu zapewnienia spójnego procesu oceny.

Część TOEIC® Speaking

Ta część trwa około 20 minut i zawiera 11 zadań różnego typu:

 • zadania 1-2: przeczytaj tekst na głos
 • zadanie 3-4: opisz obrazek
 • zadania 5-7: odpowiedz na pytania otwarte (o Tobie)
 • zadania 8-10: odpowiedz na pytania używając podanych informacji.
 • zadanie 11: Wyraź swoją opinię na dany temat.

Przed większością zadań dostajesz trochę czasu na przygotowanie (30 – 60 sekund)

Aby przygotować się do  TOEIC® Speaking, przede wszystkim powinieneś:

 • Czytać teksty na głos, aby wyćwiczyć poprawną intonację i naturalną wymowę;
 • Nauczyć się przydatnych zwrotów potrzebnych do sugerowania, wyrażania opinii, odnoszenia się do otrzymanych informacji, przekazywania informacji, jak i zwrotów pomocnych w dłuższych wypowiedziach, czyli tzw. łączników zdań (linkers), aby Twoja wypowiedź stanowiła jedną całość, a zdania były powiązane. (coherence /cohesion);
 • Słuchać rodowitych użytkowników języka angielskiego (polecam Amerykańskie filmy w oryginale, telewizję CNN czy konferencje TED.com), dzięki czemu pogłębisz rozumienie ze słuchu jak i rozwiniesz zasób słownictwa. Jeśli już oglądasz i słuchasz wszystkiego po angielsku, nie rób tego bezmyślnie. Jeżeli chcesz uczyć się efektywnie, przeczytaj mój artykuł o skutecznych sposobach na naukę języka.;
 • rozmawiać dużo na różne tematy w naturalnej konwersacji
 • Staraj się wyciągnąć z tego co słyszysz jak najwięcej. Zanotuj nowo poznane zwroty, powtórz je na głos lub w myśli, i ulokuj je w kontekście. Spróbuj użyć te zwroty w swoim kontekście, wyobraź sobie sytuację w której możesz ich użyć.

 

Część TOEIC® Writing

Ta część trwa 60 minut i zawiera 3 typy zadań:

 • zadania 1-5: napisz zdanie opisujące obrazek używając podanych słów.
 • zadania 6-7: pisemnie odpowiedz na prośbę
 • zadanie 8: napisz krótką rozprawkę na podany temat

Aby przygotować się do TOEIC® Writing, przede wszystkim powinieneś:

 • Wyćwiczyć struktury gramatyczne aby poprawnie układać zdania i używać właściwego słownictwa;
 • Nauczyć się parafrazować zdania (powiedzieć to samo na różne sposoby używając różnych struktur gramatycznych);
 • Wyćwiczyć zwroty potrzebne przy doradzaniu, argumentowaniu i podejmowaniu decyzji, aby móc pisemnie doradzić komuś w problematycznej sprawie (If I were you I would …, How about …, etc.);
 • podać argumenty za i przeciw (for and against, pros and cons);

Wyniki egzaminu TOEIC® Speaking and Writing a CEFR

Maksymalnie otrzymasz 400 punktów z obu części.

Ocena z każdej części jest wyrażona w punktach na skali od 0 do 200. Dlatego też, stopień trudności pytań jest zróżnicowany, aby precyzyjnie określić na jakim poziomie znajduje się osoba zdająca. Zaletą egzaminu jest to, że kandydaci nie muszą deklarować poziomu znajomości języka angielskiego przed przystąpieniem do egzaminu. To wyniki testu określają poziom zaawansowania językowego osoby zdającej.

Oprócz certyfikatu, osoba zdająca egzamin TOEIC otrzymuje dodatkowo Raport Wyników, który opisuje kompetencje językowe wraz z interpretacją wyniku punktowego. Raport obejmuje odniesienie do skali CEFR (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) od poziomu A1 do C1.

Certyfikat ważny jest 2 lata od daty egzaminu. W praktyce oznacza to, że po upływie dwóch lat, ETS nie wyda duplikatu certyfikatu lub oficjalnie nie potwierdzi wyników testu.

Sprawdź tabelę korelacji punktacji testu TOEIC® Speaking and Writing z poziomami CEFR.

Kiedy i gdzie są organizowane sesje TOEIC®?

Sesje egzaminów TOEIC® są przeprowadzane w ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce jak i za granicą.

Aby zarejestrować się na TOEIC® Speaking and Writing skontaktuj się z wybranym ośrodkiem lub z firmą ETS Global https://www.etsglobal.org/pl/en.

Dla firm oraz instytucji egzamin TOEIC® może zostać przeprowadzony na żądanie, w dowolnie wybranym terminie dla określonej liczby osób. W celu organizacji zamkniętych sesji skontaktuj się z firmą ETS Global.

Jak przygotować się do egzaminu TOEIC® Speaking and Writing?

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu się, chcesz poćwiczyć zadania testowe z lektorem który przeprowadzi Cię przez wszystkie zakamarki testu, zapraszam do mnie na zajęcia przygotowujące do egzaminu TOEIC®. Popracujemy nad Twoją znajomością języka, płynnością czytania i mówienia oraz poprawnością pisania, wplatając zadania testowe w taki sposób byś czuł/czuła się pewnie na egzaminie.

Jeśli jednak uważasz że możesz się przygotować samodzielnie, to polecam oficjalne materiały ETS :

 • Podręczniki i materiały online od ETS Global – TOEIC Official Learning and Preparation Course (dostęp do kursu online, wiele modułów na różnych poziomach)
 • Bezpłatne Materiały od ETS  – Podręcznik kandydata oraz przykładowe testy do ściągnięcia,
 • TOEIC Test Level Projector– to 15-minutowe, bezpłatne narzędzie online służące do prognozowania ogólnego poziomu umiejętności słuchania. Po udzieleniu odpowiedzi na 25 prawdziwych pytań testu TOEIC Listening and Reading, natychmiast otrzymasz swój poziom CEFR (od A1 do C1) oraz opis swoich umiejętności na podstawie udzielonych odpowiedzi.

Przed przystąpieniem do egzaminu warto zapoznać się z Podręcznikiem Kandydata.

Odwiedz stronę TOEIC