Motywacja do nauki przez cały rok - czy może być silna?

Motywacja do nauki przez cały rok – czy może być silna?

jak utrzymać motywację do nauki języka

Czy Twoja motywacja do nauki jest na dobrym poziomie przez cały rok? Czy opada z końcem stycznia?

Niektórzy mówią „Z nowym rokiem nowym krokiem” i „Kuj żelazo, póki gorące”. A ja powiem „Nie pozwól by to żelazo ostygło”. Tym żelazem jest Twoja motywacja. Co zatem zrobić, aby ta motywacja do nauki języka była cały rok na wysokim poziomie, aby była gorąca albo przynajmniej pozostała bardzo ciepła dopóki cel nie zostanie osiągnięty? Otóż, aby motywacja do nauki trwała cały rok, trzeba ją karmić i pielęgnować. No, ale najpierw trzeba ją znaleźć … Jak to zrobić? Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć.

Twoja motywacja do nauki – Nauka języka jako środek do celu

Zazwyczaj do działania motywują nas 2 rzeczy: wizja osiągniętego celu oraz poczucie, że robimy postępy. Tak jak w przypadku podróży na upragnione wakacje. Sama podróż z punktu A do punktu B może być trudna i wymagać dużo poświęceń. Musimy czasem wcześnie wstać, a do tego jeszcze trzeba znosić znudzone i zmęczone dzieci w samochodzie. Jednak fakt, że za parę godzin będziesz w cudownym miejscu o pięknym krajobrazie i z dala od codziennych problemów, motywuje cię do wstania z samego rana i podjęcia wysiłku jakim jest ta męcząca podróż. Ja bardzo nie lubię podróżowania, wolałabym się teleportować, ale niestety tego jeszcze nie wymyślili, więc podejmuje trud podróży, aby dotrzeć tam gdzie chcę. A po drodze sprawdzam, ile już przejechałam i ile mi zostało do pokonania. Tylko ta wizja, że będę mogła odpocząć, usiąść na szczycie góry i zobaczyć piękne widoki sprawia, że zaciskam zęby i jadę.

Nie myśl o drodze, którą musisz przebrnąć, ale o celu, który osiągniesz.

W taki sposób działa nasza motywacja do nauki języka. Dla większości uczących się proces nauki jest tylko środkiem do osiągnięcia większego, wyższego celu. Jest podróżą, którą musimy pokonać, aby dotrzeć na szczyt. Twoim celem może być wyjazd na zagraniczne studia, zdobycie lepiej płatnej pracy, czy wygłoszenie przemówienia w Radzie Europy. Jednak, aby osiągnąć ten cel, musimy czasem przejść wyboistą, krętą drogę. Zatem zastanówmy się jaką drogę wybrać, by może nie była tak bardzo wyboista?

1. Koło życia – który obszar Twojego życia wymaga poprawy?

Pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie, gdzie jesteś teraz. Na jakim etapie życia i czy nauka angielskiego w tej chwili jest dla Ciebie priorytetem, środkiem, który poprowadzi cię do ulepszenia Twojego życia zawodowego czy prywatnego. Zrobisz to wypełniając Koło życia – bardzo skuteczne narzędzie które uświadomi Ci dokładnie co w Twoim życiu jest super, a co nie do końca Ci odpowiada. Pobierz bezpłatnie pdf, do którego link znajdziesz poniżej, aby wykonać to zadanie.

2. Wypełnij test poziomujący z języka angielskiego

Drugim krokiem będzie wypełnienie testu poziomującego z języka którego się uczysz (np. angielskiego) Mój test pochodzi od światowego eksperta w dziedzinie nauki języków obcych Wydawnictwa Pearson. Znajdziesz go tutaj: test poziomujący z j. angielskiego

3. Ankieta samooceny umiejętności

Kolejno, wypełnij ankietę samooceny umiejętności językowych, dzięki której dowiesz się precyzyjnie jakie umiejętności już teraz posiadasz, czego Ci brakuje, aby przejść na kolejny poziom wtajemniczenia. W bezpłatnym pdf-ie do pobrania poniżej znajdziesz całą ankietę samooceny, poświęconą umiejętnościom językowym na każdym poziomie zaawansowania.

4. Wyznacz cel metodą SMART

Mając już te wszystkie dane możesz wreszcie wyznaczyć realistyczny i spójny z Tobą i Twoim życiem cel do zdobycia. We wspomnianym już pdf-ie opisuję dokładnie jak wyznaczyć cel metodą SMART.

Zapewniam Cię, że warto poświęcić te parę minut z życia, aby wreszcie na koniec roku móc powiedzieć „tak. Dokonałam tego. Zdobyłam mój cel i jest mi z tym dobrze”. No i oczywiście wtedy koniecznie należy wynagrodzić siebie za cały ten trud. Myślisz już co będzie ta nagrodą?

Masz ochotę pomóc sobie i pójść naprzód w rozwoju, naprawić coś w swoim życiu?

Pobierz mój pdf i wykonaj wszystkie te zadania o których pisałam wcześniej. W pdfie znajdziesz:

  • Koło życia z instrukcją wypełnienia,
  • ankietę samooceny umiejętności językowych
  • oraz wskazówki jak wyznaczyć realistyczny cel wspomagając się zasadą SMART.

Do tego momentu powinnaś/ powinieneś mieć już wyznaczony cel na najbliższy rok. A test poziomujący pokazał na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Teraz pora zdecydować jakiego typu umiejętności będą Ci potrzebne do osiągnięcia Twojego celu. Poniżej case study od Pani Kasi, mojej klientki.

Przykład: Pani Kasia chce zostać główną księgową

Pani Kasia od 5 lat jest księgową w renomowanej firmie międzynarodowej. Na co dzień pracuje z Polakami, ale oficjalnym językiem firmy jest angielski. Często musi odpisywać na maile po angielsku. Poza tym, czasem do firmy czasem przyjeżdża szef z Hiszpanii, nie mówiący po polsku. Kasia chciałaby w najbliższym czasie postarać się o awans na główną księgową, ale do tego musi osiągnąć poziom minimum B2 z angielskiego i zrobić kilka dodatkowych kursów. W tym momencie jej angielski jest na poziomie B1, więc komunikuje się, ale jeszcze popełnia wiele błędów i nie jest pewna siebie.

Kasia wyznaczyła sobie 2 cele: 1. do grudnia przyszłego roku zdobędzie certyfikat na poziomie B2 z angielskiego a 2. Do grudnia przyszłego roku zdobędzie potrzebne kwalifikacje, aby zostać główną księgową.

Skupmy się jednak na pierwszym celu. Cel Kasi w postaci osiągnięcia poziomu B2 w ciągu roku jest precyzyjny (wiemy konkretnie – ma zdać egzamin na poziomie B2), jest mierzalny (możemy go zmierzyć poprzez podejście do egzaminu na tym poziomie), oraz z uwagi na wyniki testu poziomującego (B1) jest realny (w ciągu roku można wskoczyć na następny poziom zaawansowania), a do tego określony w czasie (Kasia ma wyznaczony termin osiągnięcia celu – grudzień przyszłego roku). Zatem wszystkie cechy dobrego celu zostały wyznaczone według zasady SMART.

Co jest potrzebne Kasi, aby zdała egzamin na poziomie B2?

Według tabeli poziomów CEFR osoba na poziomie B2 w skrócie rzecz ujmując, powinna wykazywać się dobrą znajomością gramatyki, czyli nie popełniać zbyt wiele błędów gramatycznych, wykorzystywać złożone struktury zdaniowe, wyrażać swoje zdanie na większość tematów ogólnych, choć może się wahać szukając odpowiednich słów i struktur, co może powodować pauzy w wypowiedzi. Opisy innych poziomów znajdziesz w moim artykule na temat poziomów CEFR.

Zatem nasza Pani Kasia, księgowa, musi na pewno utrwalić struktury gramatyczne oraz słownictwo już jej znane, a dodatkowo rozszerzyć je o nowe zwroty i wyrażenia. Musi także nauczyć się wypowiadać dość płynnie nie popełniając zbyt wielu błędów. Powinna też wchodzić w interakcję z innymi osobami, inicjować rozmowę, ale też umieć słuchać aktywnie. Aby to wszystko osiągnąć powinna dużo pracować nad językiem i mieć możliwość przećwiczenia różnych sytuacji, czyli powinna używać tego języka w praktyce.

Najlepsza droga do osiągnięcia celu dla p. Kasi

W przypadku Pani Kasi, która nie ma zbyt wiele możliwości porozmawiania po angielsku w pracy, bo najczęściej wysyła maile, dobrą drogą do osiągnięcia celu będzie zapisanie się na kurs indywidualny lub w grupie albo znalezienie osoby, z którą będzie mogła ‘pokonwersować’ prywatnie. Ważne jest, aby to była nie tylko rozmowa ale także przećwiczenie wszystkich typów zadań egzaminacyjnych, nauka słownictwa jak i utrwalenie potrzebnych struktur gramatycznych w mowie i piśmie. Powinna też dużo słuchać języka angielskiego (np. radia, TV, czy oglądać anglojęzyczne programy, filmy czy też prezentacje Tedtalk), bo na egzaminie będzie musiała wykonywać różne zadania ze wszystkich umiejętności –  słuchania, pisania, czytania i mówienia).

Tak więc nasza Kasia znalazła motywację do nauki i postanowiła zapisać się na kurs angielskiego w nadziei, że za rok osiągnie swój cel – zostanie szczęśliwą posiadaczką certyfikatu na poziomie B2. A to przybliży ją do wyższego celu jakim jest awans na główną księgową.

Spraw, by motywacja do nauki utrzymała się przez cały rok

Perspektywa całego roku nauki może być zniechęcająca, szczególnie że to przecież angielski a nie matematyka. Jak zatem wytrwać i dotrzeć do celu? Otóż, najlepszą radą w takiej sytuacji jest ciągłe myślenie o tym co przyniesie ta nauka. Zapisz to w widocznym miejscu (np. na lodówce lub biurku), gdzie będziesz ciągle zerkać i przypominać sobie jaki jest Twój cel. Za każdym razem gdy spojrzysz na ten cel, wyobraź sobie że już go osiągnęłaś/osiągnąłeś. Gdzie będziesz, na jakim etapie życia. Zobacz, ile udało Ci się zdobyć. To pomoże Ci częściowo wytrwać w postanowieniu. 

Napisałam częściowo, bo to nie wszystko. Drugim czynnikiem powodującym utrzymanie motywacji do nauki jest proces sam w sobie. Nawet gdy patrzysz codziennie na swój zapisany cel, ale w procesie nauki nie czujesz żadnych postępów, to nie zbliżasz się do tego celu. Proces nauki jest jak projekt, którym zarządzasz. Jeśli nie widzisz, że pewne etapy tego projektu się zamykają, to ciągle stoisz w miejscu. A cel nadal jest daleko. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać sobie pośrednie, krótkoterminowe cele, które będziesz mógł/mogła odhaczyć jako zrobione/osiągnięte. Dzięki temu będziesz prawie namacalnie widzieć, że droga na szczyt się skraca, a każdy kolejny krok staje się łatwiejszy.

Na przykładzie Pani Kasi, księgowej, widać dokładnie jak ważne jest właściwe określenie celu. Gdyby Kasia nie wykonała wszystkich czynności opisanych wyżej, to nie osiągnęłaby swojego celu. W naszej głowie bowiem jest taki nieznośny małpiszon, który mówi „Eee, jutro też jest dzień, eeee, jutro się za to wezmę”, itp. Gdyby nie wyznaczony termin i konkretny mierzalny i realny cel, nigdy by nie otrzymała tego certyfikatu, bo zawsze by było przekładanie na jutro. To jest tzw. prokrastynacja (z ang. Procrastination, czyli odwlekanie). I w taki sposób całe życie może upłynąć i obudzisz się gdy już będzie za późno

Ty i Twoja motywacja do nauki

A jak to z Tobą jest? Zadania z pdf-a już zrobione? Masz już wyznaczony cel na najbliższy rok? Czy jest on realny, mierzalny, konkretny i określony w czasie? Jeśli tak, to bierz się do roboty DZIŚ. Nie jutro. Zdecyduj krok po kroku co musisz zrobić, jakie mini cele osiągnąć, aby ten MEGA cel (twój szczyt) został zdobyty.

Powodzenia !!!