7 najważniejszych cech dobrego lektora
Gdzie szukać i jak wybrać dobrego lektora języka obcego?
Mamy mnóstwo sposobów na znalezienie lektora, ale jak sprawdzić, czy lektor języka obcego jest profesjonalistą a szkoła językowa jest dobra? I co to znaczy, że lektor jest dobry?
Zgłaszając się do szkoły językowej na kurs, zazwyczaj wybieramy ją po:
cenie kursów
renomie szkoły
dogodnych terminach zajęć lub
idziemy tam, gdzie nam polecili nasi znajomi.
Oczywiście te wszystkie wskaźniki są bardzo ważne. Jednak wyobraź sobie teraz takie 2 przypadki, w których jesteś w renomowanej, polecanej szkole. Masz bardzo wygodną organizację lekcji, blisko domu albo online, godziny zajęć Ci pasują.
W pierwszym przypadku chodzisz na zajęcia, ale nie czujesz postępów. Zajęcia są dość stereotypowe, czasem nudne, lektor przychodzi w zasadzie robi wykład i idzie dalej. W środku semestru dowiadujesz się, że lektor odchodzi z tej szkoły i idzie do innej. Pójdziesz za tym lektorem? Polecisz tą szkołę? Zakładam, że nudnego lektora i tym samym szkoły nie polecisz, prawda?
W drugim przypadku polubiłeś lektora, zajęcia z języka obcego są świetne, dynamiczne, uczysz się z przyjemnością i widzisz postępy w swoich umiejętnościach, ale w pewnym momencie dowiadujesz się, że lektor odchodzi ze szkoły i idzie do innej. Zostaniesz w tej szkole czy pójdziesz za lektorem? Polecisz szkołę czy lektora?
Myślę, że raczej pójdziesz za dobrym lektorem, który Ci podpasował, z którym udało ci się nawiązać relacje, dobry kontakt, ale który również potrafi spełnić Twoje oczekiwania względem nauki języka, bo czujesz, że Twoje pieniądze nie idą na marne. Przywiązujesz się bardziej do lektora niż do szkoły.
Na potrzeby tego artykułu zrobiłam na LinkedIn ankietę z pytaniem jakie cechy dobrego lektora języka obcego są najważniejsze. Z wymienionych przeze mnie 4 cech (patrz screenshot poniżej) okazało się, że wykształcenie wcale nie jest najważniejsze. Za to prym wiodła kreatywność i empatia. Czyli chcemy, aby zajęcia były ciekawe, a lektor potrafił wyczuć nas i to czego najbardziej potrzebujemy.
Oto cechy lektora, który zasługuje na Twoją lojalność:
Dobry lektor języka obcego rozwija się cały czas i ma potwierdzone kwalifikacje
Posiadanie dyplomu studiów kierunkowych czy też certyfikatów kursów metodycznych oczywiście potwierdza 2 cechy. Po pierwsze lektor ma odpowiednie kwalifikacje do nauczania. A po drugie, pokazuje, że jego usługi nie są tylko dodatkowym zarobkiem. Nie uczy ad hoc (żeby sobie dorobić), a świadomie wybrał ten zawód. I cały czas rozwija się w tym kierunku. Ale czy na pewno musi mieć te wszystkie papiery? Nie wszyscy lektorzy posiadają w swojej kolekcji certyfikaty i dyplomy, a i tak są świetnymi nauczycielami, bo to po prostu „czują”.
Dobry lektor ma doświadczenie w nauczaniu języka obcego
Oczywiście każdy z nas wie, że im większe doświadczenie tym lepiej, ale każdy też kiedyś zaczynał. Nie rezygnuj z góry z człowieka o mniejszym doświadczeniu, bo może się okazać bardziej entuzjastyczny czy kreatywny od nauczyciela z długoletnim doświadczeniem. Aczkolwiek, ten o dłuższej praktyce będzie pewnie miał o wiele większą bibliotekę materiałów i źródeł. A dzięki doświadczeniu z różnymi uczniami, będzie się bardziej znał na aspektach psychologicznych uczenia.
Dobry lektor jest kompetentny – zna język, którego uczy jak swój własny
Kiedy mówię o kompetencji, nie chodzi mi o dyplomy czy certyfikaty. Lektor języków obcych nie popełnia błędów gramatycznych. Nie szuka co chwila słówek w głowie albo co gorsza w słowniku. Dobry lektor mówi płynnie, bez zastanowienia, tak jakby to był jej/jego ojczysty język. Oczywiście nie musi być znawcą wszystkich dziedzin nauki. Czasem musi się przygotować do tematu danego kursu (np. w przypadku słownictwa technicznego czy specjalistycznego). Na pewno jednak będzie rozmawiać płynnie o rzeczach dnia codziennego i ogólnie pojętego biznesu. Niektórzy lektorzy też ukończyli dodatkowe studia (np. prawnicze lub finansowe) i specjalizują się w konkretnych dziedzinach jak np. księgowość, IT czy język prawniczy. Zatem, jeśli chcesz nauczyć się języka specjalistycznego szukaj najpierw tych lektorów, którzy posiadają wiedzę w danej dziedzinie nie tylko językowej.
Dobry lektor podchodzi do swojej pracy jak profesjonalista
Profesjonalizm zobowiązuje. Dobry lektor języka obcego nie spóźnia się na lekcje, nie odwołuje zajęć, nie przekłada lekcji bez powodu. Poza tym, nie pokazuje swoich emocji czy prywatnych problemów na lekcji. Nie przekonuje Cię do jego własnych poglądów. Dobry lektor akceptuje Cię takim jakim jesteś. Jednak przede wszystkim przygotowuje się do zajęć pod kątem merytorycznym. Ma plan na Twoją naukę a Ty wiesz, dokąd zmierzasz. Zatem, jeśli lekcja wydaje Ci się chaotyczna, ćwiczenia nie są powiązane z tematem lekcji, a każda lekcja jest oderwana od poprzedniej, jak najszybciej uciekaj.
Dobry lektor traktuje swoją pracę jako styl życia a nie obowiązek
Dobry lektor pasjonuje się językiem i kulturą danego kraju. Odczuwa też przyjemność z przekazywania swojej wiedzy i z rozmowy ze swoimi uczniami. Empatyczny lektor autentycznie interesuje się tym co masz do powiedzenia, potrafi słuchać i reagować na Twoje wypowiedzi a nie tylko poprawiać błędy. Dobry lektor daje Tobie czas na zastanowienie i na wypowiedź. Skupia się na swoich uczniach, nie próbuje być gwiazdą.
Dobry lektor jest elastyczny w tym czego uczy
Lektor, który dobrze uczy, dostosuje materiał do Twoich potrzeb w taki sposób, aby były one dla ciebie ciekawe i angażujące. Jeśli Ty zaproponujesz swoje materiały, nie będzie miał nic przeciwko, aby z nimi pracować. Jednak nie będzie uczył o kwiatkach, jeśli nie jesteś nimi zainteresowany. Chodzi przecież o użyteczność języka. Dobry lektor jest również elastyczny pod kątem metody nauczania. Dobierze ją do Ciebie w zależności od tego w jaki sposób łatwiej się uczysz.
Dobry lektor jest z Tobą na 100%
Dobry lektor języka obcego jest zaangażowany w 100% na lekcji. Przez cały czas skupia się na uczniach, nie sprawdza wiadomości w swoim telefonie. Nie skroluje Facebooka na lekcji, chyba że jest to częścią ćwiczenia i jest związany z celem lekcji. Cały swój czas poświęca Tobie. A przede wszystkim zachęca Cię do używania języka w trakcie lekcji i poza nią w taki sposób, aby stał się częścią Twojego życia.
Jak często zmieniać lektora i czy w ogóle warto?
Częste zmiany lektora mogą skutkować frustracją, ponieważ każdy z nich będzie chciał Cię poznać. Wyćwiczysz więc idealnie przedstawianie się i opowiadanie o sobie, ale możesz nie pójść dalej. Natomiast lektor, który Cię już zna, zna Twoje silne i słabe strony, wie co lubisz a czego nie, a przede wszystkim wie czego Cię już nauczył i czego może oczekiwać i egzekwować od Ciebie. Dzięki temu nie powtarzasz bez sensu tematów które już świetnie znasz (choć powtórki się przydają od czasu do czasu) a idziesz do przodu i ćwiczysz nowe zagadnienia, nowe słownictwo i struktury.
Zmień lektora tylko wtedy, gdy czujesz, że Twoje lekcje już nie przynoszą efektu, gdy metody stosowane przez lektora przestają być skuteczne, albo gdy wyczerpały się tematy do rozmów, i wszystko już omówiliście (choć to się akurat rzadko zdarza)
Podsumowanie
Podsumowując, powyższe cechy dobrego lektora są niezbędne, aby kurs przyniósł oczekiwane efekty. Pamiętaj jednak, że każdy lektor języków obcych ma swoje wypracowane metody nauczania i to od ciebie zależy czy będziesz się dobrze czuć z tym lektorem czy nie. We współpracy z lektorem językowym tak jak z innymi szkoleniowcami, działa tzw. chemia. Albo znajdziecie wspólny język, albo nie. I nie ma co się męczyć. Zatem zdecydowanie polecam Ci lojalność wobec lektora, z którym będziesz czuć się swobodnie, który Ci podpasuje osobowościowo, bo wtedy nauka będzie o wiele przyjemniejsza i skuteczniejsza. A o to nam przecież wszystkim chodzi.
Jeśli szukasz dobrego lektora języka angielskiego odwiedź naszą witrynę. Nasza szkoła angielskiego online oferuje różnego rodzaju kursy oraz materiały do nauki, dzięki którym język obcy stanie się o wiele łatwiejszy.